Aikido

Aikido (合気道) je japonské bojové umění. Je založeno na myšlence neagresivity a asertivity. Aikido rozvíjí cvičícího jedince po fyzické i psychické stránce tak, aby se jedinec stal vyrovnanou osobností, platnou pro ochranu a udržení všech dobrých ctností společnosti všech lidí. (zdroj: Wikipedie)

Název je složen ze tří japonských znaků:

  • 合 – ai – harmonie, rovnováha, střed
  • 気 – ki – energie, záměr, mysl,
  • 道 –  – cesta.

Aikido bylo stvořeno v Japonsku Moriheiem Ueshibou (1883-1969). Před založením aikida Ueshiba značně trénoval několik jujitsu a také se učil bojovat s mečem a kopím. Ueshiba se také ponořil do studie náboženství a vyvinul ideologii věrnou světové socio-politické harmonii. Včleněním těchto principů do svého bojového umění vyvinul Ueshiba mnoho aspektů ve shodě se svou filozofickou a náboženskou ideologií. Aikido není hlavně forma boje, ale spíše myšlenka vnitřního rozvoje a zdokonalení. Aikido nemá žádné turnaje, závody, soutěže ani „zápasy.“ Místo toho jsou všechny aikido techniky učeny v souladu s odpovídající rychlostí a schopnostmi každého žáka. Podle zakladatele není cílem porazit ostatní, ale porazit negativní charakteristiky, které se zakořeňují v naší mysli, zabraňující činnosti. 

Zároveň potenciál aikida jako význam sebeobrany by neměl být přehlížen. Jeden z důvodů, proč jsou zakázané zápasy je, že by musely být vyřazené určité techniky, které by mohly způsobit vážné zranění. Díky spolupráci se dají cvičit i smrtící techniky bez značného risku.

Mělo by být zdůrazněno, že nejsou žádné zkratky, jak se zdokonalit v aikidu (jako ostatně cokoliv jiného). Proto dosahování dokonalosti v aikidu je jednoduše věc trpělivosti a horlivého tréninku. Nikdo se nestane expertem během několika měsíců nebo roků. 

O´Sensei Morihei Ueshiba

Zakladatel aikida Morihei Ueshiba se narodil v Japonsku 14. prosince 1883. Jako kluk často viděl místní zločince zmlátit jeho otce z politických důvodů. Rozhodl se být silný, aby se mohl pomstít. Věnoval se tvrdému fyzickému tréninku a případně cvičením bojových umění, přijímáním certifikátů o zvládnutí několika stylů jujitsu, šermu a boji s kopím. Navzdory jeho působivým fyzickým a bojovým schopnostem se nicméně cítil velice nespokojený. Začal se zajímat o náboženství v naději, že nalezne hlubší smysl života a po celou tu dobu pokračoval ve svých studiích budo nebo bojových umění. Spojením jeho bojového tréninku s náboženstvím a politickými ideologiemi stvořil moderní bojové umění aikido. Ueshiba se rozhodl pro jméno „aikido“ v roce 1942 (předtím své bojové umění nazýval „aikibudo“ a „aikinomichi“).