Etiketa v dojo

Budo jako kopmlexní shrnutí všech bojových umění v Japonsku v sobě kromě fyzické stránky boje nese i morální a etické zásady, které jsou Japoncům přirozené nebo mnohem bližší, než nám, Evropanům. Pokud ale chceme studovat bojová umění z Japonska tak, abychom dokázali alespoň částečně porozumět jejim základním myšlenkám, je nutné se spolu s technickou stránkou seznámit i s těmito morálními a etickými zásadami.

V dojo a vůbec v budo bychom měli studovat obojí, jak technickou, tak etickou morální stránku. Rozhodně se nesnažíme být „japonštější než Japonci“,měli bychom se ale snažit, se ke správnému chování alespoň trochu přiblížit.

Jak se tedy správně chovat v dojo?
Japonskou etiku a chování si jakožto Evropané nedokážeme zcela osvojit. Japonci mají etiku chování doslova vrozenou, a je pro ně téměř nemyslitelné (na rozdíl od nás), jistý kodex chování porušit. Při tréninku ale mnohé z japonské kultury přejímáme – klaníme se jako Japonci, nosíme japonský tradiční oděv, vyslovujeme pozdrav, poděkování i názvy technik a útoků v japonštině. Je tedy na místě naučit se některé zásady správného chování v dojo nejen k učiteli, ale i k sobě navzájem.

Zde je výčet těch nejzákladnějších pravidel chování v dojo. I když se některé body mohou ze začátku zdát nesrozumitelné a těžko pochopitelné, není čeho se bát. Jejich užívání si při trénování rychle osvojíte 🙂

Čistota těla 
Naše oblečení by mělo být čisté, nehty na rukou a nohou ostřihané tak, abychom nikoho v technikách při úchopech neporanili. Pokud zejména v létě, hlavně my, pánové, jsme celý den v botách, je vhodné si před tréninkem nohy umýt.
Naše tělo nebo kimono by nemělo zapáchat.

Šperky
Zejména dámy, ale i pánové by měli dbát na to, by si sundali všechny řetízky, náušnice a prstýnky. To jsou v bojovém umění velmi nebezpečné předměty, které nejednou byly zdrojem zranění. Na trénink je sundejte, uschovejte do nějaké tašky a vezměte s sebou do dojo, kde své šperky budete mít pod kontrolou.

Čistota ducha 
Do dojo bychom měli vstupovat s čistou myslí. Co se tím rozumí? Tradiční japonské čajovny mají snížený vchod tak, abyste se při vstupu museli poklonit. Tím symbolizujete odložení svých každodenních starostí a pro čajový obřad je vaše mysl plně koncentrovaná.
Stejně tak bychom se měli poklonit při vstupu do dojo.

Začátek tréninku 
Před začátkem tréninku bychom se měli protáhnout, a případně tělo zahřát cviky. Je to vaše jediná tělesná schránka. Po té si sedneme do řady do posedu „seiza“ (typický posez v Japonsku, kdy sedíme v kleče a zároveň na patách; u žen vzdálenost kolen na 1 pěst, u mužů max. na 2 pěsti, více je neslušné). V seiza vyčkáme učitele, který zahájí trénink. Ten předstoupí před ostatní a též se posadí do pozice seiza. Společně se pak pokloní ke kamize (místo, kde je obraz O´Senseie, kaligrafie a v Nishio ryu i obraz Nishio Senseie).
Po té se učitel otočí ke studentům a opět společně provedou poklonu a pronesou „onegeashimasu“ /čti onegejašimas/.
Učitel zahájí trénink rozcvičkou. Jejím vedením může i někoho pověřit.

Kamiza 
Kamiza je prostor v dojo, kde obvykle visí kaligrafie, obraz O´Senseie, popř. Nishio Senseie. Před tímto prostorem bychom se neměli zdržovat v seiza, či dokonce v seiza zády ke kamize. Pokud už jsme na straně dojo, kde je kamiza, měli bychom sedět v seiza bokem ke kamize a bokem k dojo.

Když jdu s někým cvičit 
Pokud jdu s někým cvičit, navzájem bychom se měli poklonit, ideálně v seiza, popř. ve stoje hlubší poklonou a pronést na začátku „onegeashimasu“ /čti onegejašimas/ a na konci společného cvičení stejnou poklonou a pronesením „domo arigatou gozaimashita“ /čti domo arigató gozajmašta/. 

Když učitel ukazuje nebo opravuje 
Vždy, když učitel něco vysvětluje pro všechny, měli by ostatní sedět v seiza. Stejně tak, když učitel opravuje jen někoho, měl by dotyčný student nebo i okolí sedět v seiza. Druhým důvodem kromě zdvořilosti je i vytvoření prostoru učiteli na demonstraci techniky. Po tom, co vás učitel opraví je slušné poděkovat úklonou a pronesením „domo arigatou gozaimashita“ /čti domo arigató gozajmašta/.

Nerušit 
Zkusme být lepší tím, že naše ohleduplnost bude i ve zvukovém projevu, tedy zkusme co nejméně mluvit. Rušíme tím ostatní a sebe i partnera tím při cvičení zdržujeme. Pokud už musíte opravdu sdělit „k věci“, sdělte to potichu a krátce.

Nesnažit se suplovat učitele
Tím se rozumí, že pokud pokročilý jde cvičit se začínajícím, není třeba začínajícímu předat veškeré znalosti. Pokud uvidíte opravdu chybu, snažte se jednou, dvěma větami poradit, a dále nechat případné vysvětlování na učiteli, který trénink vede. Nic horšího nemůže být, než když se pustí pokročilý do několikaminutového výkladu svých znalostí. Začátečník si odnese nakonec jen jednu informaci a velký zmatek…

Pokud necvičím
Pokud z nějakého důvodu náhle nemůžete cvičit, nebo cvičíte ve trojici a čekáte, až přijdete na řadu, vždy se snažte stát u kraje dojo tak, abyste se vyhnuli případnému střetu s dalšími. Pokud nemůžete danou techniku cvičit, sedněte si na kraj do seiza, popř. se domluvte s vyučujícím a posaďte se např. na lavičku na kraji dojo.

Pomáhejte ostatním
Sami se tím učíte. Roste Vaše technická i duševní úroveň. V konečné fázi na tom vyděláte, neboť pomáháte zvýšit úroveň v dojo, a tím i lepší podmínky pro váš růst. To platí i o vzájemném respektu.

Na konci tréninku
Po skončení se zdravíme stejně jako na začátku, jen s rozdílem v poděkování – „domo arigatou gozaimashita“ /čti domo arigató gozajmašta/. Slušností je poděkovat i všem, se kterými jsme při tréninku cvičili za to, že nám umožnili si techniku s nimi zacvičit, vyzkoušet, či se něco nového naučit.

Pokora 
V Japonsku je standardní např. to, že učitel opouští dojo první po konci tréninku, pokud zrovna něco nevysvětluje studentům. Zpravidla se o úklid, zavírání či zkrátka opuštění dojo starají „mladší“ technické stupně, tedy kohai. Mělo by to být samozřejmostí pro každého studenta, pomoci vždy s něčím. Pokorou si pěstujete vnímavost, citlivost a skromnost, to je Vaše brána k vyšší úrovni, nejen technické.

Před opuštěním dojo
Přesvědčtese, že máte vše, co jste přinesli do dojo, a že po vás v dojo nic nezůstalo. U vchodu se v seiza pokloňte směrem ke kamize, a dojo opusťte.